czwartek, 23 sierpnia 2007

Linksys WRE 54g -- konfiguracja i recenzja

Artykuł ten ma na celu zaoszczędzenia czasu tym z was, którzy zdecydowali się na zakup i konfigurację tego urządzenia. Jako, iż podczas moich zmagań starałem się znaleźć prostą instrukcję obsługi, której po prostu nie było. Mam nadzieję że szybko odnalazłeś ten blog i skorzystałeś z moich wskazówek. Jeśli nie to zlinkuj mój blog aby inni mogli szybciej odnaleźć tą wiedzę ;p.
Oczywiście nie chcę nikogo zniechęcać do zakupu tego urządzenia - u mnie działa bardzo dobrze. Jednak zanim przystąpisz do konfiguracji MUSISZ posiadać sporo wiedzy na temat tego urządzenia gdyż instrukcja obsługi jej nie dostarcza.

Konfiguracja w większości przypadków przebiega następująco:
UWAGA!
Pod żadnym pozorem nie używaj konfiguratora znajdującego się na płycie CD dołączonej z extenderem. W moim przypadku nie tylko nie pomógł mi ustanowić połączenia, ale dodatkowo zepsuł mi działające połączenie internetowe pod windowsem XP.

W pierwszej kolejności, oczywiście należy też sprawdzić czy MAC extendera znajduje się puli adresów kart sieciowych dopuszczanych przez router.

Jeśli podłączasz extender do routera to dodatkowo zadbaj by na czas konfiguracji w routerze zakres przydzielanych adresów IP mieścił się w 192.168.1.1 - 192.168.1.239 gdyż domyślny adres IP extendera to: 192.168.1.240. Lub podłącz extender do swojego komputera z ręczenie skonfigurowaną siecią z puli 192.168.1.x/255.255.255.0. Oczywiście x nie może być 240.

0) Gdy masz do czynienia z siecią nieszyfrowaną to w pobliżu routera wciskasz przycisk auto configure i masz działające połączenie nieszyfrowane. Oczywiście wiemy, że takie nieszyfrowane połączenie jest dobre jedynie w przypadku accesspoint'ów publicznego dostępu stąd też numer tego podpunktu, który oczywiście powinien zostać przez czytelnika zignorowany. Chciałem jednak zaznaczyć, iż ta opcja działa świetnie i została przeze mnie wypróbowana z pełnym powodzeniem. I jeśli z jakiegoś powodu poniższe instrukcje nie zadziałają to można traktować to rozwiązanie jako ostateczną konieczność. Nikt w dzisiejszych czasach nie przetrwa przecież bez internetu ;-).

1) W przypadku połączenia szyfrowanego należy wejść do panelu konfiguracyjnego, do którego masz dostęp przez przeglądarkę internetową wpisując adres: http://192.168.1.240. Pole użytkownika pozostawiasz puste natomiast w polu hasło wpisz: admin. Z poziomu tego panelu można skonfigurować extender przepisując ustawienia znajdujące się w routerze. W polu IP wpisz adres IP extendera jaki potrzebujesz w razie specyficznej konfiguracji sieci lecz pamiętaj by umieścić ten adres poza pulą IP przyznawaną przez router gdyż później może pojawić się problem z uzyskaniem połączenia. Wypełnij wszystkie pola poza opcjami zabezpieczeń gdyż extender nie radzi sobie zbyt dobrze ze zmianą tylu opcji na raz. Po restarcie extendera wywołanym zatwierdzeniem zmian skonfiguruj ustawienia dotyczące zabezpieczeń. Gdy zatwierdzisz zmiany dotyczące szyfrowania i wszystkie wprowadzone dane będą prawidłowe po restarcie extendera powinieneś mieć dwie świecące na niebiesko diody (ok 5-10 sec po zaświeceniu się drugiej) sygnalizujące działające połączenie.

Jeśli chcesz sprawdzić czy działa prawidłowo umieść extender blisko komputera, z którego łączysz się z siecią (automatycznie powinien wybrać źródło o lepszym sygnale) i sprawdź czy masz jednocześnie dostęp do IP routera, IP extendera oraz oczywiście do internetu ;). Jeśli tak to GRATULACJE!

Z moich obserwacji wynika, iż extender działa jak mostek pomiędzy urządzeniami, więc adresy IP maszyn łączących się przez extender są przydzielane identycznie jak podczas połączenia bezpośredniego. Dodam też, iż urządzenie to pomimo ostrzeżeń producenta dotyczących stosowania go z routerami innej marki doskonale sprawdza się w tandemie z produktami Asus'a, którego jestem posiadaczem i do którego dostrajałem extender.

2 komentarze:

MKS pisze...

Męczyłem się zoryginalnym oprogramowaniem konfiguracyjnym przez dwa dni. A po przeczytaniu Twojej informacji w 5 minut zalatwilem sprawe instalacji
Dzieki za pomoc.
Pragne poinformować, że WRE54G doskonale współpracuje z routerem OPTION w sieci Era ( Blueconnect )
Pozdrowienia
MKS

Aktualnosci dnia pisze...

Stary jesteś „wielki” ile ja maili wysłałem do Linksysa ostatni dzisiaj rano i tak powiedzieli ze to nie będzie działać, ale jakoś nie dało mi spokoju i wpisałem (WRE54G konfiguracja) oczywiście ukazał się twój post no i jak kolega no może nie 5 minut, ale 10 miałem wsio Ok.
Nadmieniam ze mam Router WAG325N ; Punkt dostępowy WAP54G no i Ekspander WRE54G konsultanci Linksysa odpowiadali ze to nie będzie działać a to działa na działce Ok 500 metrów kw. Z budynkiem jednorodzinnym piętrowym, a całe dowodzenie mam w piwnicy. DZIEKI